Bálint György, ismertebb nevén Bálint gazda, 1919. július 28-án született Gyöngyösön. Kertész- és mezőgazdasági mérnökként, íróként, szerkesztőként és médiaszemélyiségként vált ismertté, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa volt. Bálint gazda országos ismertségét a Magyar Televízió 28 évig futó Ablak című műsorának állandó munkatársaként szerezte.
Bálint György gazdálkodó hagyományokkal rendelkező zsidó családban nőtt fel. Nevelőapja, Braun Izidor, vállalkozó és kísérletező szellemű középbirtokos volt, édesanyja Koch Rozália. Vér szerinti apját, aki a Császári és Királyi Hadsereg huszártisztje volt, sosem találta meg. Braun Izidorral azonban rendkívül szoros kapcsolatot alakított ki, nevelőapja már hároméves korában beavatta a gazdálkodás rejtelmeibe.
Iskolai tanulmányait Gyöngyösön végezte, és 1937-ben érettségizett a Koháry István Állami Főgimnáziumban. 1941-ben kertészmérnöki oklevelet szerzett a budapesti Magyar Királyi Kertészeti Akadémián. Apja 1942-ben, hosszan tartó betegség után elhunyt, és a zsidótörvények súlyos megpróbáltatásokat hoztak a családra. Bálint György munkaszolgálatra került, majd koncentrációs táborba, ahonnan két barátjával együtt megszökött.
A háború után visszatért gyöngyöshalmaji birtokára, de a kommunista hatalomátvétel után minden földjét elvették. Az 1950-es években különböző agrárintézményekben dolgozott, majd 1964-től a Hírlapkiadó Vállalatnál tevékenykedett. 1981-es nyugdíjazásáig a Kertészet és Szőlészet, valamint a Kertgazdaság című tudományos folyóiratok szerkesztője volt.
1981 és 2009 között a Magyar Televízió Ablak című műsorának állandó munkatársa volt, ahol Bálint gazdaként ismerték meg. Életének fontos része volt az ismeretek közvetítése, ezért mindig tanított. 1987-ben címzetes főiskolai tanári címet kapott, és 1995-ben a mezőgazdasági tudomány kandidátusa fokozatot szerzett.
1994-től 1998-ig országgyűlési képviselő volt a Szabad Demokraták Szövetsége színeiben, és aktívan részt vett a politikai életben. 2009-ben kilépett az SZDSZ-ből, és részt vett a Szabadelvű Polgári Egyesület megalapításában.
Családi élete is sokszínű volt. Egyetlen fia első feleségétől, Bognár Annától született. Harmadik felesége, Récsey Antónia mellett találta meg végső boldogságát.
Bálint gazda 2020. június 21-én hunyt el tüdőgyulladás következtében. Halála előtt családja kérésére önkéntes karanténba vonult siófoki nyaralójukba, ahol rosszul lett, és később kórházba szállították. A COVID-19 betegség okozta kétoldali tüdőgyulladásban hunyt el.
Hamvait 2020. július 14-én helyezték nyugalomra a Fiumei Úti Sírkertben. Úgy tudni, a hagyományos sírhely feleségének volt a kívánsága, mivel maga Bálint gazda azt szerette volna, ha a hamvait beleszántják apja földjébe. Halála után emlékét számos kitüntetéssel és díjjal őrizték meg, köztük a Virágos Magyarország verseny Bálint Gazda-emlékdíjával.
Nyugdíjasbarát