Többször is beszámoltunk a Nyugdíjasbaráton, hogy a Gondosóra segítségével találtak rá idősekre, mentették meg őket a nagyobb bajtól.
Például a közelmúltban a Tolna vármegyei Szakcs külterületén, ahol egy idős nő tévedt el az erdőben. A Gondosórán keresztül segítséget kért, a műveletirányítás felvette a kapcsolatot a Gondosóra diszpécserközpontjával. Az eszköz által küldött GPS-koordináták alapján pedig – a riasztás utáni 27. percben – a dombóvári hivatásos tűzoltók rá is találtak a rémült asszonyra.
Ma pedig az Országos Mentőszolgálat számolt be, hogy a Gondosóra Diszpécserközpontjába érkezett segélykérés egy 70 év körüli Hajdú-Bihar vármegyei férfihez, aki otthonában lett rosszul. A diszpécser értesítette a mentőket és a beteg fiát légzésvizsgálatra instruálta. A férfi már nem lélegzett, így fia a telefonos segítséggel megkezdte a beteg újraélesztését. Miután bajtársaik a helyszínre értek, emelt szinten folytatták az életmentést, ami az időben megkezdett mellkasi nyomásoknak köszönhetően végül sikerre vezetett. A férfit kritikus állapotban szállították kórházba a mentők.
A Gondosóra magától tette a dolgát
Egy másik esetben az asszony temetőbe indult, hogy rendbe hozza a férje sírját. Már majdnem végzett a virágok ültetésével, amikor egyszerre csak a földön találta magát. Nagyon megütötte a karját és a lábát, hiába próbált, nem bírt felállni. Hétköznap délelőtt lévén senki nem volt a közelben, aki segíthetett volna. Kezdett pánikba esni. A kütyü viszont jól vizsgázott. Az elesést ugyanis a készülék érzékelte és jelzést küldött a központba.
Fél perc sem telt el és egy kedves női hang jelentkezett. Marika elmesélte, mi történt, és azt, hogy mindene sajog. A diszpécser megnyugtatta őt, végig beszélt hozzá, közben értesítette a mentőket. Negyed óra múlva rátaláltak és kezelésbe vették. Szerencsére nem tört el semmije, bár a zúzódásai csak lassan gyógyulnak. „Bele sem merek gondolni, mi lett volna, ha nincs velem ez” – mutatja hálásan a Gondosórát.
Hogy működik a Gondosóra program?
- Segítségkérés esetén a Felhasználó hosszan megnyomja a készülékén található főgombot.
- Az eszköz jelzést küld a Diszpécserközpont felé.
- A Diszpécserközpont felveszi a kapcsolatot a Felhasználóval, értékeli a helyzetet.
- A diszpécser megpróbál saját hatáskörben a segítségére lenni a Felhasználónak és megoldani a problémát.
- Amennyiben a diszpécser szakmai mérlegelése alapján külső segítségre van szükség, értesítheti a megadott kontaktszemélyt, vagy felveszi a kapcsolatot a helyi illetékes intézményekkel, indokolt esetben a sürgősségi segélyhívót tárcsázza. A megadott kontaktszemélyt minden esetben értesíti a segélyhívás megtörténtjéről.
A segítségnyújtás több szinten valósul meg:
- Olyan esetekben, amikor sürgős, személyes beavatkozás nem szükséges, elsődlegesen a képzett diszpécserek próbálnak segíteni a jelzőeszközön keresztül a felmerülő problémák megoldásában.
- Olyan esetekben, amikor szükséges a személyes beavatkozás (pszichés, mentális probléma, segítségkérés ügyintézéshez, higiéniás szükséglet, fizikai segítségnyújtás kérése stb.) a diszpécser értesíti a megadott kontaktszemélyt.
- Olyan esetekben, amikor sürgős beavatkozás szükséges (elesés, baleset, rosszullét), a diszpécser – a kontaktszemély értesítése mellett – közvetlenül intézkedhet, akár a sürgősségi segélyszolgálat bevonásával.
- Nem kell mást tenni, mint viselni a díjmentes jelzőeszközt.
Minden hasznos és fontos információ a Gondosóráról EBBEN a cikkünkben található. A Gondosóra programról részletesebb információ EZEN A HIVATALOS OLDALON található.
Regisztrálni lehet telefonon a +36 1 445 0080-as telefonszámon és a www. gondosora.hu oldalon is. A program a regisztrációt követően is ingyenes, tehát a szolgáltatásért sem kell fizetni.
Nyugdíjasbarát