Valószínűleg nem emlékszel arra az időre, amikor túl lusta voltál ahhoz, hogy vágódeszkát használj egy alma felszeleteléséhez vagy egy fej saláta tövének levágásához, de sajnos a konyhapultod igen. A vágódeszkáknak több alapvető funkciójuk is van a konyhában. Főként azt akadályozzák meg, hogy a munkalapok az ételkészítés közepette összekarcolódjanak.
A modern vágódeszkák nem csak fából készülnek. Kaphatunk műanyagból, üvegből, bambuszból, sőt szilikonból is. Mégis sokunk számára a fa a megbízhatóan választott anyag. A fából készült vágódeszkákat, Kínában és Európában már a 15. század eleje óta használják.
Eredetileg a nagy húsdarabok megpuhítására és előkészítésére használták, manapság azonban a fából készült vágódeszkát azért választjuk, mert a fadeszkák jól bírják a hosszabb mindennapi használatot, és akár több mint egy évtizedig is kitarthatnak.
Ha azonban az idő múlásával nem megfelelően ápolják, már a vágódeszkára való ránézés is elgondolkodtathat, ha figyelembe veszed, hogy az évek során mennyire elhasználódott. Meglepő módon a szódabikarbóna lehet a megoldás, hogy régi vágódeszkádat újra életre keltd.
Használj szódabikarbónát, hogy kedvenc vágódeszkádat újjá varázsold!
Ha évek óta ugyanaz a vágódeszka van nálad, valószínűleg már kissé unalmasan néz ki, és némi megújulásra szorul. Ha fából készült vágódeszkád van, már ismered a fűszerezés folyamatát: Azzal, hogy a vágódeszka felületét ásványi olajjal borítod be, közvetlenül megakadályozod, hogy az ételmaradékok vagy szagok beszivárogjanak a láthatatlan repedésekbe. Hosszabb használat során azonban a deszkák elhasználódnak, és szükség lehet egy-két további lépésre, hogy segítsen helyreállítani az eredeti minőségüket.
A legtöbben már tudjuk, hogy a szódabikarbóna frissességét citromlével mérhetjük, de meglepő módon ugyanez a buborékos reakció csodákat művel kedvenc vágódeszkáddal is. Ezt az egyszerű módszert mutatja be egy videó, amelyben egy nő bőséges mennyiségű szódabikarbónát szór egy nagyméretű fából készült vágódeszkára, a porra citromlevet facsar, majd az eleggyel súrolja a deszkát. Miután a deszkát lesikálta, vízzel leöblíti, és vadonatújnak tűnik.
A citrom és a szódabikarbóna azonban „belül” nem teljesen tisztítja meg a vágódeszkát. Köztudámású, hogy a szódabikarbónát és a citromot gyakran használják szagtalanítóként, de nem csökkentik vagy távolítják el az ételkészítés során visszamaradt baktériumokat. Bár szép dolog, ha újnak néz ki a vágódeszkád, de mi a legjobb módja a fából készült vágódeszka legtökéletesebb tisztításának?
De akkor hogyan kell megfelelően tisztítani?
A citrom és a szódabikarbóna nem az egyetlen olyan összetevő, amellyel eltávolíthatod a bosszantó szagokat kedvenc vágódeszkádról. Miután a citromos-szódabikarbónás művelettel végeztél, használj egy kis sót vagy ecetet a baktériumok eltávolítására. Ha ezzel bedörzsölöd a deszkát, utána mosogatószeres szivaccsal mosd le a deszka mindkét oldalát, majd tedd a szárítóra, hogy a víz le tudjon csöpögni a felületén.
Függetlenül attól, hogy milyen gyakran szagtalanítod vagy tisztítod a vágódeszkát, a legfontosabb tényező, amit nem szabad elfelejteni, a következetes kezelés. Ez a folyamat megakadályozza, hogy a vágódeszka idővel kiszáradjon és megrepedjen. Némi ásványi olajjal havonta egyszer át kell törölni a fenti módszerrel megtisztított deszkát. Olajozás után mindig ügyelj arra, hogy az olajat néhány órán keresztül hagyd beszívódni a fába, mielőtt letörölnéd, hogy újra használhasd.
További tippekért és trükkökért keresd fel Spóroló rovatunkat!
Nyugdíjasbarát