Image default

Ezeket mindenképpen látnod kell, ha Pécs az úticélod!

Pécs belvárosában mindenütt a történelem nyomában járunk. Az első kora keresztény emlékek még a Római Birodalom idején keletkeztek. Jelentős a 150 éves török hódoltáság hagyatéka, és az azt követő évszázadok is látványos épített örökséget hagytak az utókorra.

A Széchenyi tér és környéke történelmi korok lenyomata (Fotó: Weber R)

Gázi Kászim pasa dzsámija

A város központja, a Széchenyi tér és környéke e történelmi korok lenyomata. A legfőbb látványosságok egyike a tér legmagasabb pontján álló Gázi Kászim pasa dzsámija. A hazai iszlám–török építészet monumentális alkotása Európa legészakibb épségben megmaradt iszlám temploma. A Mekka felé tájolt épület helyén eredetileg egy keresztény templom állt, a budai pasa az 1560-as években ezt építtette át dzsámivá. Alapterülete hosszában és széltében száz-száz lépést tett ki, falai mindmáig őrzik az eredeti török motívumokat és díszítéseket. A város egyik jelképe napjainkban római katolikus templomként működik.

A négytornyú székesegyház

Pécs jellegzetesebb épülete kétségtelenül a dóm, teljes nevén a Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház. A négytornyú épület múltja a 11. századig nyúlik vissza, mai formáját a 19. század végén nyerte el.

fotó: Nyugdíjasbarát

Káprázatos belső tere kék és arany díszítést kapott, falain Lotz Károly és Székely Bertalan freskói láthatók. Altemplomában nyugszik a híres költő, Pécs egykori püspöke, Janus Pannonius.

fotó: Nyugdíjasbarát

TIPP: Érdemes meghallgatni a székesegyház orgonajátékát, és felmászni a tornyába!

Kincsek a püspöki palotában

A bazilika szomszédságában található püspöki palotában egyházi kincsek, valamint a különböző korok püspökeinek dolgozószobái láthatók, míg a kincstárban többek között a püspöki gyűjtemény értékes műtárgyait, festményeit, szobrait, metszeteit és grafikáit lehet megtekinteni. Külön érdekesség Klimó György pécsi püspök érmegyűjteménye, amelynek legjelentősebb darabjai a római korból származnak.

Feltárul a föld alatti város

A történelmi időutazás részeként kihagyhatatlan a késő római kort idéző Cella Septichora Látogatóközpont. Az igazi ritkaságnak számító ókeresztény síremlékek 2000 óta tartoznak az UNESCO világörökségéhez. Különlegességük, hogy egy részüket bibliai jelenetekkel, ókeresztény szimbólumokkal, növényi ornamentikával és geometriai mintákkal díszítették. A 4. századi síremlékek, köztük a két leglátványosabb, a Korsós sírkamra és a Péter-Pál sírkamra, valamint az egyedi alaprajzú Cella Septichora, avagy hétkaréjos sírkápolna a 18. században elkezdett feltárások jóvoltából kerültek felszínre.

TIPP: Egy város alatti vezetett séta az ókeresztény sírkamrákon kívül elvisz a Pezsgőház alatti labirintusba is.

Séta a várfalon

Érdemes egy sétát tenni az északi várfalsétányon: a püspökvár kettős várfalrendszerének falszorosát magában foglaló sétányról a székesegyház különleges perspektívából látható. Rövid kitérővel elérünk a Kálváriához is, ahonnan a város új arca tárul elénk.

A cikk eredetileg a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány Magyarország vár című magazinjában jelent meg.

hírek ebből a rovatból

Sürgősségi műtétje után először üzent Sophia Loren

nyugdijaspeti

Vadkovászos kenyér nyerte a Szent István-napi kenyérversenyt

nyugdijaspeti

A nyugdíjas tanárnő kifestett egy egész lépcsőházat +fotók

nyugdijaspeti