Image default

Elmegyek… Már 40 éve nincs köztünk Máté Péter

Máté Péter 1947. február 4-én Budapest látta meg a napvilágot. Élete igazán rövid volt, 40 éve 1984. szeptember 9-én adta vissza lelkét a Teremtőnek. Közel 150 dal szerzője és előadója volt. Dalai évtizedekkel halála után is nagy népszerűségnek örvendenek.

Hatéves korától magánúton, 14 éves korától zeneiskolákban tanult. 1965-ben érettségizett a Petőfi Sándor Gimnáziumban, ugyanabban az évben megalapította első kísérőzenekarát a Máté együttest, amely később Főnix együttes néven működött tovább. Első dalait a Magyar Rádió Könnyűzenei Stúdiójában, az Illés-együttes kíséretével készítette. 1967-ben készítette el első saját felvételeit, az “Úgy várom, jössz-e már?” és a “Mondd már”-t, még ugyanebben az évben a “Néger zongorista dala” című felvétellel a pol-beat fesztiválon első díjat nyert.

Dékány Sarolta énekesnő, hátul jobbra az orgonánál Máté Péter énekes. – Fortepan / Domokos József

Máté Péter és a Főnix együttes

Változatos pályája során Szocsiban és Athénban ért el fesztiválhelyezést, előadói díjat nyert a párizsi sanzonversenyen, szerepelt többek között Kubában és Kanadában is. Az 1970-es évek elején rendszeresen fellépett a Műegyetem Ezres klubjában volt feleségével, Dékány Saroltával, akivel a házassága két évig sem tartott. 1973-ban a “Hull az elsárgult levél” című dala első lett a Made In Hungary rádiós vetélkedőn.

Máté Péter és a Főnix együttes – Fortepan / UVATERV

Ugyanebben az évben készül a Ki van a tojásban? című Szalkai Sándor rendezte film, amelynek a zeneszerzője volt. 1973–74-ben az Express együttessel lépett fel (többek között a Drezdai Dalfesztiválon). 1976-ban harmadik helyezést ért el az írországi Castlebarban, 1977-ben másodikat az „Együttlét” című dallal a Metronóm ’77 televíziós fesztiválon.

1979-ben megkapta a Magyar Rádió nívódíját, 1981-ben a legjobb hangszerelés díjával jutalmazták a táncdalfesztiválon. “Elmegyek” című dala “Nicolas” címmel, Sylvie Vartan előadásában világsláger lett.

Hangszerelt musicalt (Jesus Christ Superstar), írt színházi kísérőzenét (A királynő katonái, Kaméleon). Az S. Nagy István – Máté Péter szerzőpáros írta a Krízis című rockmusicalt is, amit a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon adtak elő, az egyik főszereplő balesete miatt csupán néhány alkalommal. (E műnek különlegessége, hogy a rockzenészeket és a színművészeket itthon talán először állították egy színpadra; a szereplők többek között: Csongrádi Kata, Vikidál Gyula.) Számtalan duettet is énekelt, többek között Kovács Katival, Cserháti Zsuzsával, Házy Erzsébettel, Dékány Saroltával és Zalatnay Saroltával.

Elmegyek…

1984. szeptember 7-én Hódmezővásárhelyen, másnap Mindszenten lépett fel különböző vendéglátóhelyeken. Ezek voltak az utolsó előadásai. Végül Budapesten hunyt el, 40 évvel ezelőtt, szeptember 9-én. Szívbillentyűhibával született, majd sclerosis multiplexben is szenvedett, de a halálának közvetlen oka tüdőembólia volt. Temetésén a Farkasréti temetőben több tízezren vettek részt.

Elszakadt magnetofonszalagot stilizáló emléktábláját egykori lakóházának, a Krisztina körút 75. számú ház falán avatták fel 2017. február 4-én születésének 70. évfordulóján.

fotó: MTI / Kovács Tamás

Az emléktáblája avatásának alkalmából Benkő László Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zenész így fogalmazott: „Elmegyek című száma Sylvie Vartan francia énekesnő előadásában világsiker lett. Sikerült bebizonyítania, hogy abban a zárt világban, amit akkor Magyarország jelentett, is lehet nemzetközi slágert írni.”

fotó: MTI / Kovács Tamás

Nyugdíjasbarát

hírek ebből a rovatból

Csodás olasz filmklasszikusokat vetítenek az Urániában

nyugdijaspeti

Így emlékszik vissza az 56-os forradalom napjaira a nyugdíjas pedagógus

nyugdijaspeti

Meghalt a cukrász, akinek a világ a Tiramisut köszönheti

nyugdijaspeti