Image default

Kíváncsi vagy a Károlyi-palota titkos részeire? Augusztusban megnyílnak a kapuk!

A Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó Károlyi-palota kevésbé ismert, díszes termeit is megtekinthetik a látogatók augusztusban a múzeum nyitvatartási idejében – szúrta ki a Lelépő a PIM hírét.

Fortepan / Magyar Nemzeti Galéria/Adattári Gyűjtemény

Az állandó kiállításra szóló belépőjeggyel a látogatók igazi időutazásra indulhatnak a díszes termek és folyosók között és megtekinthetik a PIM palotatörténeti kiállítását is – olvasható a tájékoztatóban.

A több mint 300 éves klasszicista épület a leghosszabb ideig Magyarország egyik legjelentősebb arisztokrata családja, a Károlyiak birtokában állt.

Az épület sok érdekes történetet és titkot rejt magában.

Megfordult itt többek között Mária Terézia, Liszt Ferenc és Ferenc József is, itt tartóztatták le Batthyány Lajost. Mindemellett átmeneti otthont biztosított a nagy pesti árvizek idején a bajba jutottaknak is. A palotában országos jelentőségű problémákat tárgyaltak meg. Bálokat is tartottak, civil kezdeményezéseket indítottak el, támogatták írók, előadóművészek, képzőművészek pályáját a palotából.

„Az egykor volt ünnepek hangulata a mai napig megtapasztalható a palotaszárnyban, amely egész augusztusban látogatható”

– írták a közleményben.

Itt található a Károlyi-palota

A Károlyi-palota a mai Budapest V. kerületében, azaz a Belvárosban áll. Nyugatról a Károlyi utca, északról a Ferenczy utca, keletről a Károlyi-kert, délről a Henszlmann utca határolja, bejárata a Károlyi utca felől van. Közvetlen környezete az idők folyamán többször változott. A terület mindig is Pest városához tartozott. Amikor a 15. században a várost bekerítették, már akkor is a falakon belül feküdt, félúton a Hatvani-kapu (mai Astoria) és a Kecskeméti-kapu (mai Kálvin tér északi széle) között, a falaktól csak a mai Magyar utca választotta el.

A Károlyi-palota kitűnő belvárosi elhelyezkedésénél fogva gyalogosan, autóval és tömegközlekedéssel is jól megközelíthető. Tömegközlekedés használata esetén a Kálvin térről gyalogosan; a Ferenciek teréről szintén gyalogosan, illetve az Astoriától gyalogosan egyaránt 5–10 perc sétával érhető el.

PIM – Nyugdíjasbarát

hírek ebből a rovatból

Már ebben a megyében is megjelent a hóvirág

nyugdijaspeti

Marhanyelv lett az idei év strandétele – akár otthon is elkészítheted

nyugdijaspeti

A Dal 2024 – Szombaton kezdődik a dalverseny

nyugdijaspeti