A Madame Tussauds Budapest Múzeumban, Munkácsy Mihály élethű viaszmása mellett mutatták be először Magyarországon a neves magyar festő egyik párizsi szalonfestményét, a Zichy Zsófiáról készült portrét. Az alkotást egy ausztráliai magángyűjtő ajánlotta fel árverésre, és néhány hónap alatt sikerült igazolni, hogy minden kétséget kizáróan eredeti Munkácsy-festményről van szó.
A festményt a Madame Tussauds Budapest és a Virág Judit Galéria közös együttműködésének köszönhetően egy délelőttre a Dorottya utcában állították ki. Az alkotást december 15-én fogják árverésre bocsátani 48 millió forintos kikiáltási árral, de a szakértők a tényleges piaci értékét 100 és 150 millió forint közé becsülik.
A Madame Tussauds Budapest az egyetlen hely a világon, ahol Munkácsy viaszmását meg lehet tekinteni, így különleges jelentőséggel bírt, hogy Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténésze és Óhidi Zsuzsanna, a Madame Tussauds Budapest operatív igazgatója az alkotó másának jelenlétében leplezte le a kiemelkedő művészeti szenzációt.
Egy különleges történet
A festmény jelenlegi tulajdonosa körülbelül fél éve kereste meg a Virág Judit Galériát a festmény fotójával és egy levéllel. A galéria szakértői alapos kutatómunkával bebizonyították, hogy valóban Munkácsy alkotásáról van szó. Az ausztráliai tulajdonos dédnagyanyja az 1900-as évek elején nászúton járt Párizsban, ahol egy szalonban meglátta és megvásárolta a portrét, majd hazavitte.
Azóta több mint egy évszázadon át a család tulajdonában maradt, és soha nem szerepelt árverésen.
A festmény Zichy Mihály lányát, Zsófiát ábrázolja, aki 1878-ban, húszéves korában ült Munkácsy modellt. Zsófia később férjhez ment, elhagyta Párizst, és Siófokon élt, ahol a magyar virágkötészet egyik alapítójává vált – mesélte Kelen Anna a festmény történetéről. Az alkotás Munkácsy párizsi szalonkorszakában készült, és valószínűleg egy nagyobb festmény előtanulmánya lehetett, hiszen nem a tipikus portrék közé tartozik.
Munkácsy festményei már akkor is magas áron keltek el, hiszen Párizsban rendkívül keresett művésszé vált, és a tengerentúlról is szívesen vásárolták munkáit. A legdrágább Munkácsy-festmény, a „Poros út”, 2004-ben 220 millió forintért kelt el, és azóta a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményében található.
Az aukcióra kerülő festmény december 15-ig ingyenesen megtekinthető a Virág Judit Galériában.
VG nyomán – Nyugdíjasbarát