Július utolsó szombatján ismét zenés őrségváltást tartottak a Budai Várban. A Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezred Gyalogos Testőrségének látványos bemutatója vonzotta az érdeklődőket. A déli program előtt az MH BHD 32. Testőrezred Budapest Helyőrség Zenekar térzenével szórakoztatta a rengeteg érdeklődőt. A galériában szereplők képeket Kresz Fruzsina főhadnagy készítette.
A Lelépő Magazin tavaly is beszámolt a zenés őrségváltásról. Tavasztól őszig havonta egyszer tartanak ilyen őrségváltást, ennek már hagyománya van a budai Várban.
A II. világháborúig rendszeres volt a zenés őrségváltás
A Budavári Palotanegyed és a Polgárváros hátárán fekvő a Dísz tér nevének eredete is a katonasághoz köthető. A 18. század közepétől Parade Platz, azaz Díszszemle térnek hívták, melyet a területen állt egykori barokk kaszárnya helyőrségének gyakori díszelgéséről és őrségváltásáról kapta.
A katonai őrségváltás hagyománya a két világháború között az Oroszlános kapu előtt, a Főőrség épületénél folytatódott.
Minden vasár- és ünnepnap tartottak és hamar a székesfőváros legnagyobb turistalátványosságává vált.
A zenés őrségváltás a II. világháború után megszűnt. A magyar katonai virtust és hagyományokat megjelenítő díszes őrségváltás csak a kommunizmus bukását követően tért vissza a budai Várba, rendszeressé pedig 2015-től vált.
A Honvéd Palotaőrségről
A Honvéd Palotaőrség feladata a Köztársasági Elnöki Hivatal protokolláris őrzésén túl, az elnöki zászló fel- és levonása, valamint a díszőrség ellátása a Sándor-palota déli és nyugati kapujánál. Fegyverük a 2022-ben rendszeresített CZ BREN-2 típusú gépkarabély, míg a parancsnokok és a felvezetők 1861 mintájú gyalogsági szablyát viselnek.
A palotaőrök a szolgálatukat a „Tihany” típusú díszelgő egyenruha csizmás változatában látják el, melyen a köztársasági elnöki kiscímer jelzi a katonák hovatartozását.
Lelépő nyomán Nyugdíjasbarát