Október elsejével Budapesten is működésbe lép az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által biztosított új ügyeleti rendszer, melynek hívószáma 1830.
Az ország más területein másfél éve működő új ügyeletben eddig több mint 900 ezer beteg kapott ellátást, olvasható az OMSZ közleményében. Budapesten október elsejétől a nap 24 órájában elérhető lesz a központi ügyeleti szám,
amelyet abban az esetben kell hívni, ha a háziorvos rendelési idején kívül jelentkező, és a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható egészségügyi probléma alakult ki
– írták.
Felhívták a figyelmet arra, hogy életveszély esetén továbbra is a 112 hívása jelenti a legjobb megoldást.
Az ügyeleti rendszer a beteget a legközelebbi ellátóhelyre irányítja
Budapesten október 1-től 15 helyszínen lesznek ellátóhelyek, 3 speciális gyermekellátóhely (a Heim Pál gyermekkórház, a Szent János kórház és a XIII. kerületi Révész utcai rendelő), valamint 14 mobil ügyeleti egység is működik majd. Az ellátóhelyek kijelölésénél az OMSZ figyelembe vette a településszerkezetet, a lakosságszámot, az úthálózatot, a tömegközlekedést és a kórházak, mentőállomások elhelyezkedését is.
Hétköznap délután 4 órától este 10 óráig, hétvégén és ünnepnapokon pedig reggel 8 óra és délután 2 óra között háziorvosok fogadják a betegeket az ügyeleti pontokon,
azután pedig a mentők biztosítják a sürgősségi ügyeletet, ahol az orvosok mellett egyetemi végzettségű ápolók, mentőápolók, mentőtisztek is fontos szerepet kapnak. Szükség esetén (például mozgáskorlátozottság, súlyos állapot) 14 mobil ügyeleti egység látja el a betegeket a saját lakásukon – részletezték.
Tájékoztatásuk szerint a most bevezetendő rendszerben
nem a betegnek kell keresnie a megfelelő ellátást, hanem a 1830-as számon szakember tájékoztatja a beteget legjobb megoldásról.
Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója hangsúlyozta: a működési és betegforgalmi adatokat a jövőben is folyamatosan elemzik, hogy a 1830 hívásfogadó kapacitása és az ügyeleti ellátó helyek erőforrásai mindenkor megfeleljenek a betegek szükségleteinek.
1830 – az egységes ügyeleti hívószám
Az egységes alapellátási ügyeleti rendszer telefonszáma felnőttek és gyermekek esetében is egységesen: 1830. A hívás során a mentőszolgálat szakembere felméri a beteg állapotát, és az adott helyzetre legmegfelelőbb megoldást kínálja. Ez lehet telefonos tanácsadás, ellátóhelyre irányítás, ügyeletes orvos küldése, vagy sürgős esetben mentőautó riasztása.
Miért volt szükség az új rendszer bevezetésére?
Az új ügyeleti rendszerre azért volt szükség, hogy országosan egységes, magas színvonalú betegellátást biztosítsanak. A korábbi rendszerek helyett mostantól minden településen azonos feltételek mellett érhető el az ellátás, így a betegek egyformán magas minőségű szolgáltatást kapnak. A rendszer célja az is, hogy a háziorvosi és sürgősségi ellátás hatékonyan kapcsolódjon össze, csökkentve a várakozási időket és biztosítva a hatékony betegellátást.
Milyen esetekben kell az ügyelethez fordulni?
Akut, de nem közvetlenül életveszélyes, a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható panaszokkal a 1830-as szám hívása szükséges. Ilyen esetek lehetnek például:
Nagyon magas láz, amely nem csillapítható vény nélküli gyógyszerekkel,
Hirtelen kialakuló fájdalom vagy görcsök,
Bizonytalan hasi vagy mellkasi panaszok,
Krónikus betegségek akut tünetei
Ha a helyzet életveszélyes (például erős mellkasi fájdalom, nehézlégzés, eszméletlenség), kérjük, hívja a 112-es segélyhívó számot!
Hogyan történik az ellátás?
A hívást követően a mentőszolgálat munkatársa telefonon keresztül kikérdezi a hívót a panaszokról, és azonnal javaslatot tesz a további lépésekre. Amennyiben szükséges, a beteget ügyeleti ellátóhelyre irányítja, indokolt esetben ügyeletes orvost vagy mentőt küld a beteghez.
Hová menjünk?
1. számú Szent Imre Ügyeleti Központ XI. kerület, Tétényi út 12–16.
2. számú Csobánka téri Ügyeleti központ III. kerület, Csobánka tér 6.
3. számú Szent János Ügyeleti Központ XII. kerület, Diós árok 1–3. 8. épület
4. számú Péterfy Sándor Ügyeleti Központ VII. kerület, Alsóerdősor utca 7.
5. számú Révész utcai Ügyeleti Központ XIII. kerület, Révész utca 10–12.
6. számú Berda József utcai Ügyeleti központ IV. kerület, Berda József utca 48/c.
7. számú Bajcsy-Zsilinszky Ügyeleti Központ X. kerület, Maglódi út 89–91.
8. számú Hermina úti Ügyeleti Központ XIV. kerület, Hermina út 7.
9. számú Jahn Ferenc Ügyeleti Központ XX. kerület, Köves út 1.
10. számú Póth Irén utcai Ügyeleti Központ XVIII. kerület, Póth Irén utca 80.
11. számú Auróra utcai Ügyeleti Központ VIII. kerület, Auróra utca 22–28.
12. számú Görgey Artúr téri Ügyeleti Központ XXI. kerület, Görgey Artúr tér 8.
13. számú Péceli úti Ügyeleti Központ XVII. kerület, Péceli út 190.
14. számú Pesti Hétköznap 8–16 óráig Ügyelet IX. kerület, Haller utca 29.
15. számú Budai Hétköznap 8–16 óráig Ügyelet II. kerület, Rét utca 3.
16. számú Szent János Gyermekügyelet XII. kerület, Diós árok 1–3. 24. épület
17. számú Révész utcai Gyermekügyelet XIII. kerület, Révész utca 10–12.
18. számú Heim Pál Gyermekügyelet VIII. kerület, Üllői út 86.
Mentők – Nyugdíjasbarát