Az adventi időszakban a mézeskalács illata meghatározó része az ünnepi készülődésnek, ám kevesen tudják, hogy Magyarországon egy család generációkon átívelő hagyományt teremtett a mézeskalács-készítésben. Beliczay Imre, a 19. század neves mézeskalácsos mestere, nemcsak ínycsiklandó édességeivel, hanem szakmai elkötelezettségével és innovációival is maradandó nyomot hagyott.
A mézeskalács mestere
Beliczay Imre (1806–1872) 1832-ben alapította meg mézeskalácsos és viaszöntő műhelyét. Tehetsége és szorgalma gyorsan ismertté tette, de az élet nem kímélte. Az 1838-as pesti árvíz elmosta a műhelyét, de ő újrakezdte, és cége hamarosan újra virágzott.
A mester a jó minőségű alapanyagokat Erdélyből és a Felvidékről szerezte be, és a mézeskalácsosok céhének megalapításával is hozzájárult szakmája fejlődéséhez. Különleges faragott ütőfái művészi értékkel bírtak, amelyek ma múzeumok féltett kincsei.
Kiemelkedő teljesítmények
Beliczay hírneve a határokon túlra is eljutott. Műhelye gyertyákat és szurokfáklyákat készített az 1867-es koronázási ünnepségekre, amiért arany érdemkereszttel tüntették ki. Termékei arany- és ezüstérmeket nyertek rangos európai kiállításokon – Londonban, Párizsban, Bécsben és Berlinben –, sőt, New Yorkból is kitüntető oklevelet kapott.
A millenniumi kiállításon a Beliczay-cég nagydíjat nyert, és mézeskalácsai világszerte ismertté váltak. Az üzleti könyveit az elsők között vezette magyar nyelven, ezzel is példát mutatva kortársainak.
Élete és hagyatéka
Beliczay Imre élete nemcsak szakmai sikerekben, hanem fordulatokban is gazdag volt. Háromszor nősült, mindhárom felesége testvér volt, és nyolc gyermek édesapja lett. Politikai elkötelezettsége miatt az 1848/49-es szabadságharcot követően menekülnie kellett, és csak három évvel később térhetett vissza Pestre.
Fia, Béla, folytatta az üzletet, amely a Monarchia egyik legnagyobb méz- és viaszkereskedő cégévé vált. A családi vállalkozás 117 éven át működött, egészen az 1949-es államosításig.
Mézeskalácsok és emlékek
Beliczay Imre öröksége ma is él. Faragott ütőfái és viaszgyertyái a Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeumában találhatók, ahol 2025. február 23-ig megtekinthető a „Mézes élet – A Beliczay mézeskalácsos és viaszgyertyaöntő műhely története” című kiállítás.
Beliczay Imre a Fiumei úti sírkertben nyugszik. Sírhelyét 1908-ban helyezték át az új családi sírboltba, ahol a magyar iparművészet egyik kiemelkedő alakja méltó nyugalmat talált.
Mézeskalács és hagyomány
A Beliczay család története nem csupán egy szakma, hanem egy korszak emlékét is őrzi. Mézeskalácsaik és gyertyáik nemcsak az ünnepi asztalokra, hanem a történelem lapjaira is felkerültek, megmutatva, hogy a hagyomány és az innováció kéz a kézben járhat.
Fiumei úti Sírkert – Nyugdíjasbarát