Szilágyi István, a magyar színjátszás emblematikus alakja, 87 évvel ezelőtt, 1937. december 7-én született Gyomán. Tehetsége és elhivatottsága már fiatalon megmutatkozott, melynek eredményeként 1961-ben elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskolát.
Pályáját az egri Gárdonyi Géza Színházban kezdte, és évtizedeken átívelő karrierje során számos neves színház és társulat tagja volt. Az Aase-díjas színész karakterszerepei és filmvásznat meghódító alakításai révén vált a magyar közönség kedvencévé.
Sokoldalú színházi karrier
Szilágyi 1965-től az Irodalmi Színpadon, majd 1973 és 1975 között a Vidám Színpadon lépett fel. Ezután a Pécsi Nemzeti Színházhoz, majd 1976-ban a Vígszínházhoz szerződött, ahol karakterszerepeivel tűnt ki. 1979-ben a Mafilm társulatához csatlakozott, és az évtizedek során számos emlékezetes alakítással gazdagította a magyar színház- és filmművészetet.
Sípos úr és Lópici Gáspár: Egy ország szívébe zárt karakterek
Első filmes szerepét az 1959-ben bemutatott Égrenyíló ablak című alkotásban kapta, de az igazi áttörést Sípos úr karaktere hozta meg számára a Bors című tévéfilmsorozatban 1968-ban.
Legnagyobb sikere kétségtelenül az 1974-es Keménykalap és krumpliorr című ifjúsági filmsorozat plakátragasztó Lópici Gáspárjának szerepe, amely generációkon átívelő ismertséget és szeretetet hozott számára. Lópici Gáspár mondata, „Én vagyok az utca hírmondója!” a magyar popkultúra részévé vált.
Egyénisége a reklámokban is
Az 1990-es években a lottó reklámjaiban láthattuk, ahol a szerencsétől megrészegült nyertes szerepét alakította. Ezek a vidám és szertelen jelenetek szintén nagyban hozzájárultak Szilágyi István népszerűségéhez.
Magánélet és utolsó évek
Felesége Humenyánszky Jolán szobrászművész volt, akivel szoros és szeretetteljes kapcsolatot ápolt. Egyetlen fiuk, Szilágyi Péter operatőr, unokája pedig Nándor. Szilágyi utolsó éveit Rákosligeten töltötte, de élete végén mély szegénységbe süllyedt.
Súlyos adósságok árnyékolták be mindennapjait, mígnem 2020. május 3-án tragikus körülmények között, saját otthonában hunyt el. A gyanú szerint fia végzett vele, akit a helyszínen tartóztattak le. Az eset mély megrendülést keltett az egész országban.
Öröksége
Szilágyi Istvánt 2020. május 22-én helyezték örök nyugalomra a budapesti Új Köztemetőben. Bár élete tragikus véget ért, művészi öröksége és a magyar kultúrára gyakorolt hatása tovább él a közönség szívében. Szerepei, különösen Lópici Gáspár és Sípos úr karakterei, generációkat kötnek össze, és emlékeztetnek minket arra, milyen ereje van a művészetnek az emberek életében.
Nyugdíjasbarát