Image default

Lenyűgöző videón, ahogy visszahelyezik az “időkapszulás” templom kupoláját

Az eleki Sarlós Boldogasszony-templom felújítása október végén kezdődött el az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárságtól kapott 120 millió forintos forrásból. A támogatásból elvégezték a templom kupolájának részben a restaurálását, részben új lemezekkel való fedését – e munkálatok közben bukkantak az időkapszulára.

A támogatásból a három hónapos munkálat alatt eltávolították a korábbi réz borítást, új héjazatot készítettek az új rézlemezek alá, továbbá kicserélték a gerendákat. Az új rézborítás önmagában 1,3 tonnát nyom. Végül a 122 éves hagymakupolát körülölelő díszítő pántot és a latinkeresztet a gömbbel együtt restaurálták, újraaranyozták, így kerültek vissza a süvegre.

A forrásból még kicserélik az óraszerkezetet és elkészítik a templom teljes külső felújításának kiviteli terveit. Amikor látják, mekkora költsége lenne a teljes renoválásnak, akkor nyújtják be a kormányzatnak a kérvényt, amelyet várnak is tőlük – közölte Szelezsán György polgármester.

A kupola visszahelyezéséről készített lenyűgöző videó a polgármester Facebook oldalán, IDE KATTINTVA tekinthető meg.

A mintegy tíztonnás süveget tavaly október 19-én emelték le, majd néhány héttel később megtalálták benne azt az időkapszulát. Amelyet 122 évvel ezelőtt, a kupola legutóbbi felújításakor helyeztek el benne.

Érdekesség, hogy az időkapszulában lévő írás, Kramp János egykori plébános üzenete, szintén október 19-én lett dátumozva.

Az időkapszuláról EBBEN a cikkünkben írtunk.

A felújításkor is helyeztek el időkapszulát a kupolában

Ebben szerepel több száz helyi lakos aláírása, valamint egy levél Fazakas Gusztáv plébánostól, aki ebben a mai korról, a jelenleg mintegy 4300 lakosú Elekről ír, valamint arról, hogyan gondolkoznak az itt élő emberek 2023-2024-ben a világról és a társadalomról.

A törökdúlás után elnéptelenedett Eleket 1724-ben Frankföldről érkezett német frankok telepítették újra, ők rakták le a templom alapjait 1796-ban. Az épület az 1900-as évek elején kapta meg mai formáját, akkor nőtt “katedrális méretűvé”, 400-ról 900 férőhelyesre.

Az építmény egyedülálló abból a szempontból, hogy födémszerkezetének nagy része betonból készült. Az 1901-es bővítési munkák idején ez számított a legmodernebb építési anyagnak.

Jelenleg ez Békés vármegye második legnagyobb temploma.

A város idén ünnepli újjátelepítésének 300. évfordulóját – jegyezte meg a városvezető.

hírek ebből a rovatból

Közelít a tél – legalábbis az előrejelzésekből ez derül ki

nyugdijaspeti

Születésnapot úgy is lehet ünnepelni, hogy közben jót tesz az ember másokkal

nyugdijaspeti

Mutatunk négy könyvet, amit el kell olvasnod!

nyugdijaspeti