Image default

A legelső bűvös-kocka fából készült – Rubik Ernő betöltötte a 80-at

Ifj. Rubik Ernő a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Állami Díjas magyar szobrász, építész, formatervező, belsőépítész, játéktervező, feltaláló, egyetemi tanár 80 évvel ezelőtt született. Apja, idősebb Rubik Ernő gépészmérnök, repülőgép-tervező volt az esztergomi repülőgépgyárban, édesanyja, Szántó Magdolna pedig költő volt.

Szinte minden interjúban kijelentette, hogy inspirációját az édesapjától kapta. Idősebb Rubik Ernőt rendkívül elismert vitorlázórepülő-mérnökként tartják számon. Ezen a területen végzett széles körű szakértelme és munkája révén nemzetközi hírnévre tett szert.

Rubik Ernő Kossuth-díjas építész, a bűvös kocka föltalálója munka közben (Fotó: MTI/Tóth Gyula, 1981)

1971 és 1979 között építészetet tanított a Budapesti Iparművészeti Főiskolán, ahol tanársegéd, majd adjunktus, végül docens lett. Az akadémia tervező professzoraként geometriás modellek készítésével foglalkozott. Az egyik a kocka prototípusa volt, amely 27 fatömbből készült; Rubiknak egy hónapjába került, amíg rájött a kocka problémájának megoldására. A fadaraboktól és a gumiszalagoktól kiindulva Rubik elhatározta, hogy olyan szerkezetet hoz létre, amely lehetővé teszi az egyes darabok mozgatását anélkül, hogy az egész szerkezet szétesne.

Rubik kézzel készítette a kocka eredeti prototípusait, vágva a fát, fúrva a lyukakat és elasztikus szalagokkal tartva egybe találmányát.

Eredetileg fát használt a kockához az egyetemi műhely adottságai miatt, és mivel a fát egyszerű anyagnak tekintette, hogy ezzel dolgozzon, nem igényel kifinomult gépeket.

A Rubik-kocka

Rubik megmutatta prototípusát az osztályának, és tanulóinak nagyon tetszett. Rájött, hogy a kocka egyszerű felépítése miatt viszonylag egyszerűen gyártható, és nagyobb közönség számára is vonzó lehet. Apja több szabadalommal rendelkezett, így Rubik ismerte az eljárást és szabadalmat kért a találmányára.

A híradó.hu így szmol be: Oktatási segédeszközként tervezte meg 1974 tavaszán a térbeli mozgások szemléltetésére alkalmas, mérnöki modellezést segítő szerkezetét, amelyről később kiderült, hogy játéknak is nagyon szórakoztató. 1975-ben rukkolt elő a bűvös kockával, amelyre 1976. október 28-án RU–158 ügyszámon, „Térbeli logikai játék” néven kapott szabadalmat.

fotó: BME

Ezután elhatározta, hogy gyártót keres Magyarországon, ám ez nagy nehézségekbe ütközött abban az időben a magyar merev tervgazdaság miatt. Végül sikerült találnia egy kis céget, amely műanyaggal dolgozott és sakkdarabokat készített. A kocka eredetileg Magyarországon „Bűvöskocka” néven került forgalmazásra. Mivel hasznos eszköznek bizonyult az algebrai csoportelmélet oktatásában, 1977 végén a Konsumex, egy magyar állami kereskedelmi vállalat elkezdte forgalmazni. Rubik 1979-ben engedélyezte a Magic Cube-t az Ideal Toys, egy amerikai társaság számára. Az Ideal a Magic Cube-t újratervezte a Rubik-kocka elé, mielőtt 1980-ban bemutatta volna a nemzetközi közönségnek.

Fotó: Nyitrai Zsolt Fb oldala

A kocka prototípusától a jelentős tömegtermelésig tartó folyamat hat évig tartott. A Rubik-kocka azonnali siker lett világszerte, többször nyert el Év Játéka-díjat és az 1980-as évek népkultúrájának meghatározója lett. 1980-ra a Rubik kocka az egész világon forgalomba került, több mint 100 millió eredeti darabot értékesítettek belőle, leginkább a kibocsátást követő, nagy népszerűséget hozó, első három év során.

Becslések szerint 50 millió hamis utánzat készült a Rubik-kockából

Körülbelül 50 könyvet publikáltak arról, hogyan lehet megoldani a kocka rejtélyét. A mai napig több mint 350 millió Rubik-kocka került értékesítésre, így ez minden idők egyik legkelendőbb játéka.

Nyugdíjasbarát

hírek ebből a rovatból

Ma is nagyon meleg lesz, töltsük fagyizással az időt

nyugdijaspeti

Ennyi Ikarust egy helyen még nem láttál – Igazi retro programok az Aeroparkban

nyugdijaspeti

A Gondosórával a házi kedvenceink is biztonságban lehetnek

nyugdijaspeti