A Szeszélyes évszakok első epizódja 1981. március 7-én került televíziós sugárzásra. Az évente négy adással jelentkező szórakoztató műsorszám a kezdetektől nagyon nagy népszerűségnek és nézői lelkesedésnek örvendett. A nagy siker elsősorban a fanyar humoráról híres Antal Imrének köszönhető. A legendás műsorvezető 89 évvel ezelőtt született, most rá emlékezünk.
A Szeszélyes évszakok kabaré-jelenetei a 80-as évek elején egyben egy új humorista generáció szárnypróbálgatása is. A magyar kabarétörténelem egyik legjelentősebb televíziós sorozata, a Magyar Televízió egyik leghosszabb ideig sugárzott műsora. Több korszakát is megkülönböztethetjük. Összesen 193 epizódot ért meg.
Ki miatt volt olyan népszerű a Szeszélyes évszakok?
Antal Imre Hódmezővásárhelyen, 1935. július 31-én született. Erkel Ferenc-díjas magyar zongoraművész, televíziós személyiség, színész, humorista, érdemes művész, a Magyar Televízió örökös tagja volt. Zongoristaként – mint az Országos Filharmónia szólistája – a világ minden szegletében fellépett. Számos nemzetközi versenyt megnyert, 1966-ban pedig a budapesti Liszt Ferenc-verseny II. helyezettje lett (a zsűri az I. díjat nem adta ki). Országos ismertséget azonban a televíziós pálya hozott számára.
Első nagy sikerét a Halló fiúk, halló lányok! műsorvezetőjeként aratta. Ezt követően a szilveszteri műsorok, Ki mit tud?-ok, Röpülj pávák és a – MTV égisze alatt megrendezett – Nemzetközi Karmesterversenyek állandó konferansziéja, illetve az évtizedeken át futó, rendkívül népszerű Szeszélyes évszakok emblematikus műsorvezetője lett, amelyet eleinte Kudlik Júliával közösen vezetett. Több filmszerepet is játszott – legjelentősebb alakítása Dániel Ede a Bors című sorozatban.
Az elmaradhatatlan Nyomasek Bobó versek
Az 1990. február 2-i adásban így hangzott: „Hát kérem, ha már szóba került a drágaság, hallgassák meg a mi drága háziköltőnk, Nyomasek Bobó leértékelt rímeit. Legújabb zöngeménye gyógyírként fog hatni majd az önök sajgó idegeire. Lecsillapítja háborgó indulataikat, mert rendkívül megnyugtató gondolatokat tartalmaz. Hát kérem a cím: Olcsó fogyókúra.”
„Hízás ellen ropogtasd a
napraforgó száraz szárát,
szerencsére még a szárnak
nem emelték fel az árát.”
Antal Imre rajongásig szeretett édesanyjával élt együtt
Anyja 1988-ban bekövetkezett halála rendkívül megviselte, s a traumát soha nem tudta feldolgozni. Élete megroppant, testi-lelki állapota egyre rosszabbá vált, krónikus ízületi fájdalmain túl egyéb betegségek is gyötörni kezdték, trombózist kapott, orra deformálódott. A rynophyma nevű betegségben szenvedett.
A Szeszélyes évszakok gyártója, a Szféra TV sietett a művész segítségére: speciális műtéttel – melyet részben külföldön végeztek el – új orrot kapott, ami átmenetileg visszaadta életkedvét. Ekkor azonban az MTV hirtelen levette műsoráról legnépszerűbb produkcióját, s Antal munka nélkül maradt. Jó barátja, Jenei József karolta fel, szentendrei házába fogadva és ápolva a humoristát, akinek erős kötődése volt a városhoz és környékéhez, hiszen évtizedeken át itt volt nyaralója.
2006 őszén, miután sikeresen zárultak az RTL Klub és a Szféra TV tárgyalásai, Antal Imre ismét kamerák elé állhatott a Szeszélyessel, ám öt adás leforgatása után, betegségére hivatkozva visszavonult a műsor vezetésétől. Végbéldaganatot diagnosztizáltak nála.
2008-ban a műsort végleg befejezték, s a 28 éven át tartó Szeszélyes évszakok ezzel megszűnt.
Antal Imrét élete végén daganatos betegséggel két hónapon át a Hospice alapítvány kórházában kezelték. Elhunyta estéjén az MTV és az RTL Klub is emlékműsort sugárzott róla – a művészt mindkét csatorna saját halottjának tekintette. 2008. április 26-án kísérték utolsó útjára a Farkasréti temetőben. Végakaratát, mely szerint halála után édesanyjának féltve őrzött hamvait is temessék mellé, barátja, Jenei József teljesítette. (Imádott édesanyja hamvvedrét a művész a Damjanich utcai lakásában őrizte, megfogadva, hogy ha egyszer ő is elmegy, a sírban újra együtt lesznek.)
Nyugdíjasbarát
címlapkép: Fortepan/Urbán Tamás
Öt érdekesség amit lehet, hogy nem tudtál Bors c. sorozatról